Volkswagen XL1

www.bukszowana.pl

Fani futurystycznej motoryzacji długo czekali na ten moment – Volkswagen XL1 w końcu został wprowadzony do produkcji. Samochód kosztuje obecnie pół miliona, a mimo to 250 wyprodukowanych egzemplarzy natychmiast zostało wykupionych.

Po polskich drogach jeździ jeden. Co jest w tym pojeździe fenomenalnego i sprawia, że może stać się samochodem przyszłości ? Volkswagen XL1 to małe auto, w którym pomieścić się mogą tylko dwie osoby.

Co więcej, nie ma w nim ani wspomagania kierownicy, ani lusterek, a szyby nie otwierają się elektrycznie. Na drzwiach zamontowane są ekrany, które przekazują obraz z kamery i zastępują tradycyjne lusterka.

Samochód napędzany jest silnikiem diesla i motorem elektrycznym hybryda. Z wyglądu przypomina pojazd kosmiczny – inspiracją była sylwetka delfina.

Superlekkość, bo waży tylko 800 kg, zawdzięcza lekkim i wytrzymałym materiałom, z których został wykonany. Jego wielkość można porównać do innego modelu marki, Volkswagena Polo, ale jest znacznie niższy.

Wysokość 1,5 metra sprawia, że jest niższy nawet od Porsche Boxtera. Producent podaje, że auto spala 0,9 litra paliwa na 100 km.

Uznaje się, że jest najoszczędniejszym samochodem produkowanym seryjnie na świecie.

części do BMW toyota poznań serwis